-
Kossakowie. Biały mazur
- Narrated by: Donata Cieślik
- Length: 11 hrs and 23 mins
Failed to add items
Add to Cart failed.
Add to Wish List failed.
Remove from wishlist failed.
Adding to library failed
Follow podcast failed
Unfollow podcast failed
Get 2 free audiobooks during trial.
Buy for $9.82
No default payment method selected.
We are sorry. We are not allowed to sell this product with the selected payment method
Publisher's summary
Tadeusz i Wojciech Kossakowie, synowie znanego malarza Juliusza, byli bliźniakami. Ożenili się z pannami Kisielnickimi, kuzynkami. Tadeusz i Anna byli rodzicami znanej pisarki: Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej. Wojciech i Maria wydali na świat poetkę: Lilkę (Marię Pawlikowską-Jasnorzewską), satyryczkę: Madzię (Magdalenę Samozwaniec) i malarza: Jerzego Kossaka.
Jak to się stało, że domy podobnych do siebie jak dwie krople wody braci, które prowadziły tak podobne do siebie kobiety, prawie siostry - były odległe, jak dwa różne światy?
Kolejna książka biografki Zofii Kossak i autorki "Kobiet Kossaków" ujawnia nieznane, zaskakujące fakty dotyczące ziemiańskiej i artystycznej rodziny Kossaków. Jest próbą odpowiedzi na pytanie - czego jeszcze o nich nie wiemy? Jakie tajemnice skrywają ich domy? Czy Kossakówka jest nawiedzona? Jakie niezawinione winy ma na swoim sumieniu Jerzy Kossak? Czy Lilka była jedynie subtelną poetką; Magdalena królową satyry, życie traktującą z przymrużeniem oka; a Zofia matką-Polką? Do kogo pisali w tym samym czasie listy miłosne syn i ojciec - Wojciech i Jerzy? Która z Kossakówien nosi imię kochanki Wojciecha? Dlaczego Magdalena Samozwaniec nie witała na lotnisku powracającej z emigracji kuzynki - Zofii?
"Ich nie dotyczy czas przeszły dokonany" mówi o rodzie Kossaków autorka i niczym okruchy barwnego witrażu podsuwa przed oczy czytelników obrazy. Chwile pasji, sławy i chwały, dni ciemne i mroczne, głęboko ukryte sekrety, zadry i zdrady - jedne po drugich migoczą, tworząc wielowymiarowy obraz rodziny, która, jak żadna inna, wrosła w polską świadomość. Joanna Jurgała-Jureczka prowadzi nas z czułością do ostatniego mazura Kossaków" Elżbieta Cherezińska