Episodes

  • Edukacja ekonomiczna z humorem - rozmowa z Grzegorzem Kasdepke
    Apr 11 2024
    • Czy z dziećmi należy rozmawiać o ekonomii? Jeśli tak, to w jaki sposób?
    • Które pojęcia wybrać aby dziecka nie zanudzić, a raczej zachęcić do poznawania tego tajemniczego i fascynującego świata?
    • Jaki udział w edukacji dzieci pełni literatura i czy ekonomia może być zabawna?

    To pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi wraz z Grzegorzem Kasdepke - pisarzem tworzącym dla dzieci i młodzieży, autorem książek Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna) oraz Pestka, Drops, Cukierek. Ekonomia dziecinnie prosta.

    Z rozmowy dowiecie się jak stworzyć książki, które w małej porcji wiedzy pomieszczą dużo porcji zabawy. Usłyszycie o wyzwaniach jakie czekały na ilustratora (jak na Boga narysować manko?!). Poznacie wspomnienia z edukacji ekonomicznej Grzegorza Kasdepke, który na zwrot swoich zainwestowanych w młodości pieniędzy czeka aż do dziś. Przede wszystkim przekonacie się, że warto rozpocząć edukację ekonomiczną już od najmłodszych lat.

    Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

    Show more Show less
    39 mins
  • "Odysejki" - rozmowa z autorką Dorotą Combrzyńską-Nogalą
    Jan 18 2024

    Pierwsze dni stycznia to czas gdy podsumowujemy rok ubiegły, wyliczamy sukcesy, wyrażamy  wdzięczność względem wszystkich tych osób, dzięki którym przeżyliśmy chwile pełne wzruszeń, radości i dumy.

    Niewątpliwie taką chwilą była gala Polskiej Sekcji Izby, na której nastąpiło rozdanie nagród dla Najlepszych Książek dla Dzieci 

    Mamy przyjemność zaprezentować Wam rozmowę z laureatką - Dorotą Combrzyńską-Nogalą - autorką książki pt „Odysejki”

    To jest książka o wojnie, o potrzebie ucieczki, szukania bezpiecznego miejsca, a także o istocie człowieczeństwa … 

    Tym zachwycamy się my - świadomi, dorośli czytelnicy… 

    Z rozmowy natomiast dowiemy się, za co książkę cenią dzieci. 

    Show more Show less
    23 mins
  • O książkach, które niosą historię - rozmowa z Joanną Papuzińską
    Oct 16 2023

    Gościnią kolejnego odcinka  jest Joanna Papuzińska - profesorka nauk humanistycznych, wykładowczyni, krytyczka literacka, autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej, ale przede wszystkim autorka wielu książek dla dzieci - przepięknych, mądrych, wzruszających, wielokrotnie nagradzanych.

    Tym razem rozmowa dotyczy jednak książki dla starszego czytelnika. Książki, która ma niezwykłą genezę. Pani Profesor -  jak sama mówi - natknęła się̨, prawie niechcący, na podobną książeczkę̨  noszącą tytuł  „Bibliotece na Koszykowej – z serca. Dedykacje i wpisy na książkach ofiarowanych Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy” i postanowiła „przyrządzić coś podobnego”.

    Powstała uczta - wizualna i intelektualna. Książka, którą można się delektować. 

    Posłuchajcie naszej rozmowy.

    Show more Show less
    47 mins
  • Książka kształtująca postawy - rozmowa z Katarzyną Ryrych
    Sep 7 2023

    Gościnią kolejnego odcinka podkastu „Literatura ma Głos” jest Katarzyna Ryrych – pisarka, poetka, nauczycielka i malarka, jedna z najznakomitszych autorek współcześnie piszących dla młodego odbiorcy, wielokrotnie rekomendowana i nagradzana, m.in. w konkursach: Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, Literacka Podróż Hestii, Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jest też laureatką Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

    Z wydawnictwem Literatura związana, jak sama mówi, od samego początku.

    Spotkanie jest zainspirowane premierą książki „Sprzedawca marzeń” przenosi nas w przestrzeń rozważań egzystencjalnych, gdzie zastanawiamy się nad momentem kształtowania naszej tożsamości. Porozmawiamy o charakterystycznych cechach dla całej twórczości autorki, takich jak przyjaźń ponad podziałami, obecność dorosłego przewodnika czy proces dorastania także do relacji.

     

    W podcaście zapytamy autorkę m.in.:

    Czy wypowiadane przez bohaterów mądrości życiowe i ich przemyślenia mogą kształtować postawy i sposób postrzegania świata przez czytelnika?

    Posłuchajcie!

    Show more Show less
    38 mins
  • Życiowe perypetie młodych - rozmowa z Barbarą Kosmowską
    Aug 1 2023

    Gościnią tego odcinka jest Barbara Kosmowska - autorka, której książki kochają wszyscy bowiem pisze dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Jej książki są zawsze entuzjastycznie przyjmowane przez czytelników i krytykę. Za całokształt twórczości uhonorowana statuetką "Guliwer w krainie Liliputów". Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones”,  Trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, otrzymała także nagrody Książka Przyjazna Dziecku i Żółta Ciżemka. Warto podkreślić, że jest doktorem literaturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. 

    Spotkanie jest zainspirowane wznowieniami dwóch  znakomitych książek: „Sezon na zielone kasztany” i „Obronić królową”. Obie pokazują świat młodego człowieka z perspektywy różnego rodzaju życiowych perypetii, często niezaspokojonych potrzeb, ale też silnych emocji. Obie stawiają bardzo wiele pytań, wskazują na pewne problemy, które dla nas dorosłych powinny być ważne… 

     

    W podkaście zapytamy autorkę:

    • Co daje jej samej i jej twórczości dyplom literaturoznawstwa, w czasach, gdy pisać i publikować może każdy?
    • Co urzeka ją w prozie Johna Greena i do jakich jeszcze sympatii literackiej możne się przyznać? 
    • Jak pielęgnować w sobie tę wrażliwość na drugiego, czasem niedorosłego jeszcze człowieka?

     A także:

    • Skąd czerpać siłę, gdy świat się wali nam dorosłym na głowę, by jeszcze móc asekurować emocjonalnie dziecko? 

     

    Już nie musimy Was przekonywać, że warto posłuchać! 


    Show more Show less
    54 mins
  • Świat współczesnej młodzieży w literaturze - rozmowa z Pawłem Beręsewiczem
    May 8 2023

    Gościem kolejnego odcinka jest Paweł Beręsewicz - pisarz, poeta, tłumacz, leksykograf. Przede wszystkim jednak autor piszący dla młodych czytelników. Znany, lubiany, a do tego odważny w podejmowanych tematach i uważny na perspektywę dziecka.

    Pretekstem do rozmowy są dwie książki - „Mąciciel” - publikacja zupełnie nowa i „Szeptane” - książka wznowiona, z czego się bardzo cieszymy, bo temat jest jak najbardziej aktualny. Obie pokazują świat współczesnej młodzieży, wraz tym co dobre, ale też z wyzwaniami, frustracjami oraz zagrożeniami, z którymi młodzi ludzie mierzą się każdego dnia. Jak przyznaje sam autor - jedna z nich powstała pod wpływem gniewu, a druga niepokoju. W obu przypadkach powieści wciągają bez reszty, w obu przypadkach autor ma nadzieję, że rozbudzi refleksję nie tylko w dzieciach czy młodzieży, ale też opiekunach.

    W rozmowie postaramy się rozstrzygnąć m.in:

    • Co oznacza mącenie? Dlaczego jest ważne i komu ono przeszkadza?
    • Czy nasze zachowania w sieci mogą obyć się bez konsekwencji i dlaczego tracimy zaufanie do siebie nawzajem?
    • Czy czytanie książek może uchronić młodych ludzi przed manipulacją, a może wystarczy, że wykształcimy w nich potrzebę samodzielnego myślenia?

    a także:

    •  Dlaczego książki Pawła Beręsewicza są niezwykle atrakcyjne (także) dla młodych chłopaków oraz jaka rolę w książkach czytanych przez chłopaków pełnią dziewczyny.

    Zaintrygowani? Posłuchajcie!

    Show more Show less
    35 mins
  • Literatura ma głos - inauguracja podkastu - rozmowa z Panią Wiesławą Jędrzejczyk, redaktor naczelną
    Apr 14 2023

    Mamy ogromną przyjemność zainaugurować kanał podkastowy Wydawnictwa Literatura - Literatura ma głos - w którym systematycznie będziemy prezentować nie tylko nowości wydawnicze, ale również podejmować około literackie ważne dyskusje, dostarczając Wam - mamy nadzieję - wielu cennych inspiracji. 

    Skoro inauguracja, to tylko z osobą, bez której nie byłoby wydawnictwa Literatura. Nie było by bardzo wielu książek, nie było by wielu wzruszeń i wielu myśli, które pojawiły się po ich lekturze, nie było by też tego podkastu…

    Zatem Panie i Panowie, Drodzy Słuchacze, w pierwszym odcinku spotka się z Wami redaktor naczelna - pani Wiesława Jędrzejczyk. 


    Show more Show less
    46 mins