• Zielona Hiszpania. Asturia i Galicja
    Jul 5 2025
    Odwiedziliśmy dwa regiony północnej Hiszpanii, znane jako „Zielona Hiszpania” ze względu na bujną roślinność i wilgotny klimat. Asturia, do której trafiają nieliczni obcokrajowcy, słynie z zielonego wybrzeża, Costa Verde oraz gór Picos de Europa. Poznaliśmy tam jedne z najlepszych okazów prehistorycznej sztuki naskalnej z jaskini Altamira oraz miasta o bogatej historii. Na naszej trasie znalazły się: Oviedo, Gijon, Covadonga, Cangas de Onis, Ribadesella i Aviles. Byliśmy też w niezwykłej, celtyckiej Galicji, posiadającej swój własny język galicyjski, Wybrzeże Śmierci i ciekawe miejscowości, takie jak: A Coruna, Padron, Pontevedra, Vigo, Lugo, Ourense, O’Cebreiro i Santiago de Compostela, do której prowadzi jeden z najstarszych i najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych na świecie, Camino de Santiago. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka, współtwórczyni i współwłaścicielka Polka Travel, kulturoznawca, latynoamerykanistka i filolog.
    Show more Show less
    54 mins
  • Apokalipsa Trzeciego Świata. Gujana i Surinam
    Jun 28 2025
    Zaproponowaliśmy wycieczkę po rzadko uczęszczanych tropikalnych krajach północnej części Ameryki Południowej. Trzysilnikowym samolotem, którego ostatni model wyprodukowano w Wielkiej Brytanii w 1982 roku, polecieliśmy nad spektakularny wodospad Kaieteur o wysokości 226 metrów, leżący w pozbawionym śladów cywilizacji centrum lasu deszczowego. Zajrzeliśmy do stolicy Gujany, Georgetown i do Paramaribo, stolicy Surinamu, dawnej Gujany Holenderskiej, starego miasta wpisanego na listę UNESCO. Miłośnicy unikalnej architektury kolonialnej zbudowanej przez Brytyjczyków i Holendrów z pewnością znajdą tam coś dla siebie. Mówiliśmy o „afrykańskiej dyktaturze na peryferiach Ameryki Południowej” i zbiorowym samobójstwie kultowym dokonanym w Gujanie przez dziewięciuset Amerykanów. Gościem Jerzego Jopa był Dariusz Drajewicz, fotografik, filmolog, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Sztuki Akademii Polonijnej.
    Show more Show less
    39 mins
  • Apokalipsa Trzeciego Świata Miasto Śmieciarzy i Miasto Umarłych
    Jun 23 2025
    Egipt kojarzy się turystom przede wszystkim z a ekskluzywnymi kurortami nad morzem, zjawiskowymi piramidami i starym miastem w Kairze. Na przedmieściach stolicy tego kraju znajduje się jednak okolica zwana „Miastem Śmieciarzy”. Odwiedziliśmy zamieszkujący ją lud Zabbaleen, śmieci ludzi. Poznaliśmy też społeczność, która żyje tam, gdzie nikt z nas nie odważyłby się zamieszkać. Zajrzeliśmy do Miasta Umarłych. Gościem Jerzego Jopa był Dariusz Drajewicz, fotografik, filmolog, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Sztuki Akademii Polonijnej, dr nauk prawnych.
    Show more Show less
    36 mins
  • Śladami dzieł impresjonistów
    Jun 21 2025
    Impresjoniści wprowadzili niemały zamęt do świata malarstwa. Nazwa nurtu pochodzi od obrazu jednego z prekursorów kierunku Claude’a Moneta pt. „Impresja. Wschód słońca”. Aby obejrzeć to dzieło wybraliśmy się do Musee Marmottan Monet w Paryżu, muzeum malarstwa impresjonistów. Inne dzieła Moneta, a także obrazy Eduarda Maneta, Edgara Degasa i Pierre’a Auguste’a Renoira mogliśmy oglądać w Musee d’Orsay w Paryżu, Courtauld Gallery w Londynie, Nowej Pinakotece w Monachium, Art Institute of Chicago oraz Phillips Collection w Waszyngtonie. Zanim jednak doszliśmy do prac impresjonistów, przybliżyliśmy obrazy barbizończyków z Theodorem Rousseau na czele i drzeworyt japoński z kultowym dziełem – „Wielką falą w Kanagawie”, znajdującym się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Gościem Jerzego Jopa był dr hab. Piotr Rosiński, prof. UJK w Kielcach, historyk sztuki.
    Show more Show less
    44 mins
  • Road trip po Irlandii. Cz.2
    Jun 7 2025
    Kontynuowaliśmy podróż po magicznym i przyjaznym miejscu, które pozostaje oazą uroku i niezmąconego piękna w pędzącym coraz szybciej świecie. Wybraliśmy się na wyspę Skelling Michael, gdzie kręcono „Gwiezdne wojny”, a podążając śladami „Gry o tron” zatrzymaliśmy się w Dark Hedges. Byliśmy w niezwykłym muzeum maszyn parowych w Straffan i w Phoenix Park w Dublinie, jednym z największych parków miejskich w Europie, gdzie w 1979 r. na spotkanie z Janem Pawłem II przybyło ponad milion 250 tysięcy wiernych. Podczas tej podróży witaliśmy uczestników rajdu charytatywnego Złombol, który w tym roku wyruszył z Katowic do Irlandii. Gościem Jerzego Jopa był Bartek Bogucki.
    Show more Show less
    40 mins
  • Road trip po Irlandii. Cz. 1
    May 31 2025
    Irlandia oferuje scenerie zaliczane do najpiękniejszych na Ziemi. Przekonaliśmy się o tym przemierzając Wild Atlantic Way, najdłuższą na świecie przybrzeżną drogę. Zaproponowaliśmy też jazdę po zjawiskowych plażach samochodem, zwiedzanie jaskiń kajakiem, zdobywanie góry Carrantuohill, przelot małym samolotem nad surowymi wyspami Aran, skoki z monumentalnych klifów i surfowanie po najwyższych falach w Europie. Gościem Jerzego Jopa był Bartek Bogucki.
    Show more Show less
    42 mins
  • Tajemnice Watykanu
    May 24 2025
    Tajemnice Watykanu (do zakładki kultura, bo brak galerii) Tylko garstka wybrańców wie, jak wygląda życie w najmniejszym państwie świata, które jest sercem kościoła. Kulisy życia za Spiżową Bramą zdradziła w rozmowie z Jerzym Jopem Magdalena Wolińska-Riedi. Przez prawie 20 lat mieszkała za pilnie strzeżonymi murami Watykanu jako żona gwardzisty szwajcarskiego, a jej sąsiadami byli: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Magdalena Wolińska-Riedi jest pierwszą dziennikarką na co dzień tam żyjącą, a swoją historię opisała w książkach: „Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata” oraz „Zdarzyło się w Watykanie”.
    Show more Show less
    42 mins
  • Chiny Południowe. Z głową w chmurach
    37 mins