Episodes

  • Czerwińsk nad Wisłą
    Jan 17 2024
    Czerwińsk nad Wisłą

    Dziś ](https://www.czerwinsk.pl/)[Czerwińsk nad Wisłą sprawia wrażenie miasta nieco zapomnianego. Ludzi tu niewiele, a życie zdaje się płynąć bardzo spokojnym rytmem. Czuć tu jednak ślad wielkiej historii i rzeczywiście pierwsze wzmianki o mieście pochodzą aż z 1065 roku. Świetne położenie nad Wisłą i przy głównych szlakach sprzyjało jego błyskawicznemu rozwojowi. Rzeka była zawsze wielkim przyjacielem miasta – jako element obronny, droga transportu i źródło utrzymania. Jednak bez wątpienia największą atrakcją Czerwińska jest bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Postawiono ją XII w. wraz z klasztorem kanoników regularnych. Onieśmielająca budowla z granitowych ciosów z dwoma masywnymi wieżami przypomina zamek. Te imponujące wieże świadczą o niegdysiejszym znaczeniu świątyni, bo mało który kościół w Polsce z tego okresu może się takimi poszczycić. W środku uderzył nas kamienny chłód i surowy półmrok przedsionka. Na wyobraźnię działają tu romańskie malowidła i detale architektoniczne, a także uznany za cudowny obraz Matki Boskiej. więcej https://mikrowyprawyzwarszawy.pl/czerwinsk-nad-wisla/

    Show more Show less
    10 mins
  • Żyrardów perła Mazowsza
    Jan 17 2024
    Żyrardów perła Mazowsza

    Naprawdę interesująca wyprawa do zabytkowej osady fabrycznej z XIX w, nie tylko dla wielbicieli klimatów industrialnych. Historia Żyrardowa zaczyna się w 1833 roku, kiedy przeniesiono tu z Marymontu fabrykę wyrobów lnianych. Tutejszą przędzalnię zorganizował Filip De Girard, od którego nazwiska pochodzi nazwa miasta. Zabytkowa osada z pięknej czerwonej cegły przetrwała do dziś w niemal oryginalnym stanie. W czasach świetności pracowało tu nawet 9 tysięcy robotników. Obok imponujących budynków fabrycznych wzniesiono tu domy dla pracowników, wille dyrektorskie, kościół, szpital, szkoły, przedszkole, domy kultury, a nawet straż pożarną. Jest też piękny park wzniesiony wokół rzeczki Pisi Gągoliny i stojąca w nim willa kolejnego właściciela fabryki Karola Dittricha. Więcej https://mikrowyprawyzwarszawy.pl/zyrardow/

    Show more Show less
    13 mins
  • Pałac i Park w Młochowie
    Jan 17 2024
    Pałac i Park w Młochowie

    Pałac w Młochowie zbudowano w czasach napoleońskich wg pomysłu znanego architekta Jakuba Kubickiego. Tego samego, który zaprojektował Arkady przy Zamku Królewskim i Belweder. Budynek często zmieniał właścicieli. Po II wojnie światowej był siedzibą m.in. Instytutu Hodowli Ziemniaka. Teraz niestety stoi pusty i zaniedbany, zamknięty dla zwiedzania.Świetnie utrzymany jest za to otaczający pałac duży 19-wieczny park krajobrazowy. Są tu trzy stawy, ceglany most arkadowy, wijące się alejki między starodrzewem, pawilony, plac zabaw i fontanna. Zielony szlak przez furtkę prowadzi w głąb Lasu Młochowskiego. Spacerowaliśmy godzinę. Można z wózkiem, można z psem. Więcej https://mikrowyprawyzwarszawy.pl/mlochow-palac-i-park/

    Show more Show less
    8 mins
  • Śladami dinozaurów Gagaty
    Dec 5 2023
    Śladami dinozaurów Gagaty

    Gagaty Sołtykowskie to jedna z atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Można tam zobaczyć najprawdziwsze ślady dinozaurów sprzed 200 milionów lat! Niegdyś wydobywano tam glinę ceramiczną i natrafiono na gagat, czyli odmianę węgla brunatnego. Teraz znajduje się tam rezerwat przyrody utworzony w 1997 roku.

    Show more Show less
    8 mins
  • Rudka Sanatoryjna
    Dec 5 2023
    Rudka Sanatoryjna

    Klimat trochę jak z początków XX wieku, a może książki „Czarodziejska góra” Tomasza Manna. Ale w końcu czemu się dziwić? To szpital, sanatorium dla ludzi chorych na płuca, niegdyś dotkniętych gruźlicą. Wszystko to nie w górach, a na Mazowszu, tylko 50 kilometrów od Warszawy.

    Show more Show less
    8 mins
  • Spacer po willach Skolimowa w Konstancinie-Jeziornie
    Dec 5 2023
    Spacer po willach Skolimowa w Konstancinie-Jeziornie.

    Skolimów to stara wieś rycerska. W 1897 r. jej właściciel hrabia Preker postanowił urządzić tu letnisko dla bogatych warszawiaków na wzór sąsiedniego Konstancina. Z tamtych złotych czasów zachowały się spektakularne murowane wille, do których dołączyło sporo nowych rezydencji o różnym stopniu pretensjonalności. Z nich wszystkich najwięcej uroku ma według nas niestety niszczejąca zabytkowa willa Zagłobin z dekoracyjną wieżyczką. Dawniej stanowiła ona ośrodka życia letniskowego, a otaczający ją ogród pełnił funkcję parku zdrojowego, rozciągającego się na wysokim brzegu Jeziorki.

    Show more Show less
    11 mins
  • Rzeka Mienia
    Dec 5 2023
    Rzeka Mienia

    Rzeczka Mienia na wysokości wsi Ruda i Bykowizna. 50 min autem z centrum Warszawy. Parking na poboczu gruntowej ul.Nadrzecznej w Rudzie (Google Maps). Mienia to niewielka rzeczka o długości ok. 40 km. Jej źródła znajdują się niedaleko Kałuszyna, a do Świdra uchodzi w rejonie Emowa. Jej nazwa związana jest z metalicznymi błyskami w nurcie, bowiem w podłożu, przez które płynie, występuje ruda darniowa. I ta nazwa dobrze oddaje charakter Mieni, która rzeczywiście mieni się złoto w promieniach słońca. Ciekawostką jest, że jeden z dopływów Mieni to niewielka Srebrna. W okolicach Bykowizny Mienia wije się malowniczo przez łąki, na skraju rozległego lasu. Brzegi są dzikie i dosyć trudno dostępne, ale w kilku miejscach znajdziemy zejście do wody i fragment piasku. Na drugą stronę przerzucono kładkę. Przyjemne, kameralne miejsce na piknik i spacer z bonusem w postaci bobrzych śladów i zatrzęsienia ślimaków.

    Show more Show less
    8 mins
  • Las BIelański
    Dec 5 2023
    Las BIelański

    Las Bielański, 5-kilometrowa pętla przez jedną z piękniejszych zielonych enklaw Warszawy. Las Bielański to pozostałość dawnej rozległej Puszczy Mazowieckiej. Obecnie jego ogromna część objęta została ochroną rezerwatu. Ciekawostką jest, że wąskim przesmykiem przez park i Las Młociński łączy się z Puszczą Kampinoską. Ponoć od czasu do czasu trafiają tu dziki, jelenie, sarny, lisy, zające, a nawet łosie. Natomiast stałymi mieszkańcami dzikszych fragmentów lasu są kuny, wiewiórki i aż 40 gatunków ptaków - na ich czele znajduje się dzięcioł czarny – symbol Lasu Bielańskiego. Las znany jest także z pięknej i kameralnej dawnej siedziby klasztoru kamedułów, zagrody z osiołkiem i karuzeli Józefa Wilkonia.

    Show more Show less
    9 mins