Transmisje Krytyczne. Podkast o literaturze, krytyce i filozofii

By: Michał Koza Katarzyna Trzeciak
  • Summary

  • Audycje prowadzone przez Katarzynę Trzeciak i Michała Kozę z Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ. Wśród trzasku sucharów oraz szelestu stron zabierzemy Was w podróż przez krytyczne tradycje myślowe XX i XXI wieku 🚀 Transmisje Krytyczne to rozmowy o nurtach i strategiach krytycznych, ciekawi goście i mnóstwo humanistycznego oraz filozoficznego dobra 🔥 Znajdziesz tutaj takie tematy jak teoria krytyczna, literatura, kultura popularna, poststrukturalizm, sytuacjonizm i masę innych -izmów. Projekt dofinansowany w ramach projektu POB Heritage na UJ
    Michał Koza, Katarzyna Trzeciak
    Show more Show less
activate_Holiday_promo_in_buybox_DT_T2
Episodes
  • 10. Postsekularyzm i ślady dyskursu religijnego (gościnnie Andrzej Zawadzki)
    Nov 2 2023

    W tej sutej, rekordowo długiej Transmisji zataczamy koło (hermeneutyczne?) i wracamy do jednego z wątków, od których zaczęliśmy przygodę z nurtami krytycznymi: splotu nowoczesności i mitu. Reprezentuje go tutaj religia oraz krytyczne sposoby opisywania jej śladów w epoce post-.

    Nawiązując do zmarłego niedawno Gianniego Vattimo i jego koncepcji, meandrujemy wśród różnych intelektualnych odcieni postsekularyzmu. Tym razem naszym gościem jest prof. Andrzej Zawadzki, specjalizujący się m.in. w stworzonej przez włoskiego filozofa hermeneutyce/myśli słabej.

    Show more Show less
    1 hr and 30 mins
  • 9. Posthumanizmy (a do tego rozmowa z Barbarą Kaszowską-Wandor)
    Sep 26 2023
    Nowe Transmisje już w Waszych transmisjoodbiornikach! Co oznacza uprawianie krytyki po posthumanistycznemu? Postaramy podzielić się z Wami kilkoma myślami na ten temat, a przy okazji nie zgubić się w gąszczu nurtów i strategii tego wielowątkowego pola badawczego 🌳 W tym odcinku jest z nami dr Barbara Kaszowska-Wandor, która opowiada m.in. o swoich zastrzeżeniach wobec posthumanistycznego postrzegania humanizmu.
    Show more Show less
    1 hr and 1 min
  • 8. Teoria queer wczoraj i dziś (gość: Samuel Nowak)
    Sep 18 2023

    W tej transmisji: ⭐ rzut oka na teorię Judith Butler jako dyskurs krytyczny, ⭐ rozmawiamy z dr Samuelem Nowakiem, PhD emeritusem (jak sam się określa), specjalistą od teorii krytycznych i posthumanizmu oraz autorem książki „Seksualny kapitał. Wyobrażone wspólnoty smaku i medialne tożsamości polskich gejów”, który m.in. dzieli się swoimi przemyśleniami na temat możliwości wykorzystania teorii queer dzisiaj oraz jej potencjału politycznego, ⭐ demaskujemy CAŁĄ PRAWDĘ o naszych planach podkastowych, ⭐ odsłaniamy tajemnicze znaczenie słowa „ątuar”, które znalazło się w poprzednim odcinku. Jeśli to Was nie zachęci do słuchania, to zrobi to już tylko chyba slogan reklamowy, który przybył do nas z odmętów lat 90.: „Transmisje Krytyczne – AŻ CHCE SIĘ SŁUCHAĆ”

    Poniżej obiecane w odcinku polecajki kulturalne przesłane przez Samuela Nowaka:

    1. Książka: „Każda praca hańbi”, Wiesławiec DeLuxe

    2. serial „I Love That For You” (HBO, 2022) + „Cruel Summer”, sezon 1 (Prime, 2021)

    3. Profil Rebje Anel na FB

    4. Film „Sissy” (A24, 2022)

    5. I OCZYWIŚCIE REMASTER „TITANICA” (2023), jeśli macie gdzie obejrzeć na DUŻYM ekranie.

    Show more Show less
    1 hr and 24 mins

What listeners say about Transmisje Krytyczne. Podkast o literaturze, krytyce i filozofii

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.