• Z Agnieszką Antosik o rozwijaniu się wraz z biznesem
    Jul 21 2025

    Rozmowa z Agnieszką Antosik, wychowaną pomiędzy Niemcami a Polską, po studiach w Paryżu, która 10 lat temu, jako pełna entuzjazmu i wiary 26-latka, założyła wraz ze wspólniczką agencję kreatywną The ICON Agency. Dziś to jedna z czołowych butikowych agencji tego rodzaju w Polsce, działająca w obszarach mody, rynku beauty i szeroko pojętego lifestyle’u, obsługująca takie firmy, jak Bimba y Lola, Hermès, Arket, Grupa Estée Lauder, Dyson czy Jo Malone London. Rozmawiamy o cichych ambicjach, wielkich marzeniach i naiwnych wyobrażeniach na temat prowadzenia własnej firmy, o zderzeniu młodej dziewczyny po studiach z twardą rzeczywistością biznesową, o nieustannej nauce, którą wymusza taka praca, i o tym, jaką cenę płaci się za sukces. O tym, co mają z tym wszystkim wspólnego elastyczność, nerwy ze stali, otwartość na ryzyko, potrzeba odkrywania nowego, ale i... pewna nieśmiałość, umiejętność oddawania pola innym. Zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak kiepsko jest w Polsce z tzw. kulturą pracy i dlaczego zawsze warto pracować w zgodzie ze sobą oraz z szacunkiem do innych. Jak prowadzić biznes, kiedy sami się zmieniamy i dorastamy? Dlaczego warto organizować sobie przerwy i przystanki? Co rozmówczyni robi, by zadbać o siebie, ale i o swój zespół? Gdzie znajduje wytchnienie i doładowanie? Dlaczego działanie w promocji, marketingu, strategii jest twórczością? I dlaczego ważna jest przestrzeń, którą wokół siebie tworzymy, w której żyjemy i pracujemy – ludzie, przedmioty, kwiaty, którymi się otaczamy?

    Podcastu „Jak ona to robi” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.

    Show more Show less
    55 mins
  • Z Anką Sasnal o analogowym życiu i o prawdziwych filmach
    Jul 7 2025

    Spotkanie z Anką Sasnal – reżyserką, scenarzystką, redaktorką, człowiekiem analogowym i długodystansową kierowczynią. W duecie z mężem, znanym malarzem Wilhelmem Sasnalem, kręcą nieoczywiste, artystyczne filmy, w których opowiadają historię nieustannego zderzania się społeczności z Obcym i tym, co ta figura niesie. Na tegorocznej edycji wrocławskiego festiwalu BNP Paribas Nowe Horyzonty Anka i Wili będą mieli retrospektywę swoich filmów i premierowo pokażą swoje najnowsze dzieło „Człowiek do wszystkiego” na podstawie powieści Roberta Walsera.

    Rozmowę zaczynamy od kultowego swego czasu komiksu „Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001”, w którym Wilhelm portretuje ich życie z Anką jako młodego małżeństwa, które próbuje utrzymać ze sztuki, mierzy się ze świeżym rodzicielstwem i Polską przełomu wieków. Wędrujemy z Anką – od rodzinnego Tarnowa i spędzonej tam młodości, przez krakowskie lata studiów i późniejsze, odwiedzamy warszawskie miejscówki i próby zakorzenienia się bohaterki wraz rodziną w Stanach Zjednoczonych, z których znowu wrócili do Krakowa. – Tęskniłam za językiem – mówi Anka, z wykształcenia filolożka polska, pożeraczka książek i opowiadaczka historii. Przyglądamy się kolejnym etapom jej filmowego rozwoju i temu, jak powstają filmy, które tworzą wspólnie z mężem. Jak dzielą się pracą i czym inspirują? Rozmawiamy o społecznych przemianach i rodzinnych więziach, o ciekawości Innego i o tym, czy kultura ciągle jest nam potrzebna. O podróżach i powrotach do domu.

    Podcastu „Jak ona to robi” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.

    Show more Show less
    58 mins
  • Z Dorotą Masłowską o tym, czy jest życie poza pisaniem
    Jun 23 2025

    W dzisiejszym odcinku podcastu „Jak ona to robi” wyjątkowa gościni: The Dorota, Mister D., urodzona w Wejherowie wieszczka z Ochoty, czyli Dorota Masłowska – pisarka, wokalistka, felietonistka, akcydentalna didżejka. Jako dziewiętnastolatka rozwaliła system polskiej literatury swoją „Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”, a potem były m.in. „Paw królowej”, który przyniósł jej Nagrodę Nike, czy ostatnio „Magiczna rana”. Były sztuki teatralne, płyty i teledyski Mister D. i Doroty. Rozmawiając z Dorotą, wpadamy w królicze nory i lisie jamy literatury i życia, sprawdzamy, co z Wejherowa zostało w dzisiejszej Masłowskiej (pociąg do morza?) oraz dlaczego chaotyczna i antyładna Warszawa jest dla niej wciąż nieustannie inspirująca. Przyglądamy się unikatowemu przypadkowi jej literackiej kariery „która wyrosła na kamieniu”, jak mówi sama Dorota, oraz temu, czym było dorastanie jako człowiek i rozwijanie się jako pisarka na oczach obserwatorów. Rozmawiamy o tym, czym jest ta „magiczna rana” zwana pisaniem, czy życie pisarki istnieje poza literaturą i czym jest wypełnione oraz dlaczego momenty dezaprobaty publiczności, choć bolą, są wyzwalające. A także o tym, czy powstanie nowe opowiadanie Masłowskiej „Anna Sańczuk i lis”, którego zalążek spontanicznie urodził się podczas tej rozmowy.

    Podcastu „Jak ona to robi” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.

    Show more Show less
    57 mins
  • Z Katarzyną Nadolną o przedsiębiorczym życiu kobiet
    Jun 16 2025

    Spotkanie z Katarzyną Nadolną, urodzoną menadżerką o zacięciu medyczno-naukowym. To współzałożycielka i prezeska zarządu firmy ITP S.A., dystrybuującej technologię dla sektora beauty, wellnes i medycznego w Polsce oraz na świecie. Jak sama o sobie mówi: jest umysłem ścisłym i analitycznym, miłośniczką planowania i wcielania w życie swoich wizji. Ma wielką siłę sprawczą, a budowanie firmy (założyła ją wspólnie z mężem) widzi jako formę kreacji. Dlaczego porzuciła marzenie o medycynie na rzecz biznesu? Jaki jest jej sposób na to, by łączyć intensywne życie zawodowe z wychowaniem córek? Jak radzi sobie, kiedy przychodzi kryzys? Z czego czerpie energię i jak odpoczywa? Czy dobrze jest pracować z własnym mężem i jak sprawić, żeby to nie powodowało napięć? To także rozmowa o wizji współczesnej kobiecości oraz o tym, co mojej bohaterce dają kobiety, którymi się otacza w życiu i w pracy? Ale i o tym, że tzw. dbanie o urodę to dziś przede wszystkim troska o zdrowie i holistyczne podejście do ciała.

    Odcinek powstał w partnerstwie z ITP.S.A.

    Podcastu „Jak ona to robi” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.

    Show more Show less
    1 hr
  • Z Agatą Kołacz o tworzeniu wspólnoty w świecie kultury
    Jun 9 2025

    Bohaterką tego odcinka jest poznanianka w Warszawie, poliglotka o latynoskim temperamencie i miłośniczka czerwonej szminki, wyrazistych kolorów, panterek i kawiorowych wzorów – Agata Kołacz, która żyje kulturą i z kultury, i nie jest to w najmniejszej mierze przesada. Sama nazywa siebie „kulturalną matchmakerką” pracującą na międzynarodowym forum z tańcem, teatrem, sztuką, łącząc artystów i zespoły ze scenami i z festiwalami, na których warto ich/je pokazać. Przez wiele lat związana była z TR Warszawa, obecnie drugi sezon działa w roli dyrektorki programowej Malta Festival – festiwalu teatralno-muzycznego w Poznaniu, na którym akcentuje obecność kobiet. W tym roku pokaże tam m.in. spektakl Tildy Swinton, operę Agnieszki Smoczyńskiej, spektakl teatralny Anny Smolar czy koncert Róisín Murphy. Zastanawiamy się, co trzeba w sobie mieć, by móc tworzyć takie sieci połączeń pomiędzy twórczymi kosmosami, bo nie jest to jeszcze profesja, której uczy w szkołach. Rozmawiamy o społecznikowskim wirusie, którego Agata złapała w liceum, jak ukształtował ją artystyczny ferment Poznania i jakie były początki jej działalności w branży teatralno-scenicznej, które zaczęły się od nastoletniego wolontariatu na... festiwalu Malta (którego dyrektorką została po latach). O znaczących przypadkach, które wyznaczają naszą zawodową drogę, o życiu w podróży i jak sobie z tym radzić. A przede wszystkim o tym, za co kocha teatr, artystów, aktorów, aktorki i dlaczego czuje się szczęściarą, towarzysząc im i wspomagając ich twórczy rozwój.

    Podcastu „Jak ona to robi” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.

    Show more Show less
    57 mins
  • Z Malwiną Konopacką o aktywności twórczej
    May 26 2025

    W dzisiejszym odcinku moją gościnią jest warszawska projektantka i ilustratorka Malwina Konopacka – z charakterystyczną czerwoną szminką na ustach i różem na policzkach (jak na niektórych jej projektach). To twórczyni kultowego wazonu OKO i autorskiej ceramiki o kobiecych imionach (Teresa, Aniela, Anna, Irena...) i kształtach, sprzedawanej pod marką własną. Malwina jest absolwentką Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Warszawie oraz ilustracji na Universität der Künste w Berlinie. Jako rysowniczka pracowała dla znanych czasopism, ale największą popularność zdobyła, tworząc ceramiczne światy, pełne kolorów, zmysłowości, cielesnych, roślinnych i zwierzęcych inspiracji. Rozmawiamy o pełnej pułapek ścieżce twórczej między popularnością a elitarnością, o byciu jednocześnie artystką i przedsiębiorczynią, o potrzebie zatrzymania i wypoczynku, bo bez ciszy nic nowego się w rozpędzonej głowie nie urodzi. Przywołujemy dzieciństwo, w którym Malwa rozładowywała napięcia rysowaniem, graniem na pianinie oraz rzucaniem się w wir towarzyski. O przechodzeniu przez szkoły artystyczne i co to robi człowiekowi. O estetycznych inspiracjach i tworzeniu własnego „artystycznego alfabetu”. Oraz o dzisiejszym balansowaniu między domowym życiem z córkami a zaciszem pracowni. Czego uczą ją córki i życie w patchworkowej rodzinie? Jak postrzega kobiecość? Czy wybiera jedwabna sukienkę czy dresy? Czego szuka w sztuce?

    Podcastu „Jak ona to robi” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.

    Show more Show less
    58 mins
  • Z Julią Fiedorczuk o potrzebie dobrych opowieści
    May 12 2025

    W tym odcinku spotkanie z Julią Fiedorczuk „człowiekiem ze słów i z opowieści” – poetką, pisarką, amerykanistką, tłumaczką, wykładowczynią. Jest też współtwórczynią (wraz z Filipem Springerem) warsztatów ekopoetycznych, które dotyczą tego, jak ustawiamy się w relacji z naturą i życiem na tej planecie. W naszej rozmowie przyglądamy się sposobom myślenia i strukturom językowym, jakimi opisujemy otaczającą nas rzeczywistość i połączenia z innymi. Zastanawiamy się nad tym, dlaczego ludzkość potrzebuje wciąż opowiadać sobie świat na nowo, dlaczego warto szukać pasujących do realiów karmiących nas narracji i że nawet w sytuacji polikryzysu to właśnie dobre opowieści mogą dawać nadzieję i ocalać poczucie sprawczości. Wspominamy dzieciństwo bohaterki spędzane na łące, w sadzie i w świecie fantazji, które nauczyło ją nieustannego snucia samej sobie opowieści. Ale też moment wejścia w amerykańską literaturę i spotkanie z Laurie Anderson, której poezję Julia tłumaczyła na polski. Rozmawiamy o fascynacji pisarki fizyką, kosmosem i ludzkim mózgiem oraz o tym, jak się to ma do literatury, poezji i poszukiwania sensu w byciu między innymi bytami. Także o tym, czy poezja jest dla wszystkich i dlaczego Julia Fiedorczuk wierzy w młode pokolenie.

    Zdjęcie Julii Fiedorczuk: Albert Zawada

    Podcastu „Jak ona to robi” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.

    Show more Show less
    54 mins
  • Z Justyną Sobczyk o inkluzywności w teatrze
    Apr 28 2025

    Nieustraszona, z ducha offowa i kolorowa Justyna Sobczyk, reżyserka, pedgagożka i pionierka nowoczesnej pedagogiki teatralnej w Polsce, założyła Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej na warszawskiej Pradze. Teatr uczyniła polem budowani inkluzywności. Założyła zespół teatralny z osobami z trisomią i innymi niepełnosprawnościami, co pokazało ich twórczą wrażliwość, sprawczość, potrzebę wypowiedzenia siebie, umiejętność dotarcia do szerszej publiczności (świadczą o tym choćby nagrody). Jesienią szykuje się do poprowadzenia „najmniejszego teatru w Warszawie”, Teatru Ochota, który chce uczynić sceną dla młodych ludzi „w momencie przejścia” między dzieciństwem, a dorosłością. To rozmowa o tym, czy świat otwarty na inność, bezpieczny dla nadwrażliwców i osób neuroatypowych jest możliwy i jak go budować, a także opowieść o tym, jak bohaterka dorastała z trójką rodzeństwa i tatą marynarzem, jak musiała porzucić wizję aktorskiej kariery, jak stopniowo dojrzewała do teatru jako narzędzia realnej zmiany społecznej. Rozmawiamy o zajawkach z dzieciństwa, o berlińskim tyglu teatralnym i kulturowym wczesnych lat 2000. (Sobczyk studiowała pedagogikę teatru w Universität der Künste w Berlinie), o wartości aktorów niezawodowych na scenie, wpuszczaniu codzienności życia do teatru i oszukaniu potencjału w porażce, bo jak mówi tytuł przebojowego spektaklu jej teatru, „You can fail”.

    Podcastu „Jak ona to robi” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.

    Show more Show less
    1 hr and 1 min