„Nauka w praktyce"

By: Studenckie Koło Naukowe „OrgChem"
  • Summary

  • Nauka w Praktyce to podcast prowadzony przez Studenckie Koło Naukowe OrgChem działające na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jesteśmy grupą studentów, którzy są ciekawi nauki i pasjonują się zagadnieniami związanymi z biotechnologią.
    • Biotechnologia to dziedzina nauki, która skupia się na zastosowaniu organizmów żywych oraz ich komórek, tkanek i molekuł do rozwiązywania różnych problemów świata współczesnego.
    • Medycyna – nowe metody diagnostyki i terapii chorób, jak również produkcja leków i szczepionek.
    • Ochrona środowiska - oczyszczanie wód, gleb i powietrza z zanieczyszczeń. Produkcja żywności – funkcjonalizacja produktów spożywczych.
    • Biopaliwa – pozyskiwanie alternatywnych źródeł energii.
    • Inżynieria genetyczna – ukierunkowanie metabolizmu roślin, zwierząt i mikroorganizmów na produkcje pożądanych przez na związków.
    Nasza misja jest prosta: chcemy przybliżyć słuchaczom ten niezwykle interdyscyplinarny świat łączący w sobie elementy biologii, chemii oraz technologii. Rozmawiamy z interesujących gośćmi, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, a na co dzień pracują w laboratoriach, ośrodkach badawczych i przemyśle. Biotechnologia to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin nauki, która ma ogromny wpływ na nasze życie codzienne. Sprawdźcie sami!
    Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
    Show more Show less
activate_Holiday_promo_in_buybox_DT_T2
Episodes
  • JELITA POD LUPĄ- rozmowa z dr inż. Moniką Dymarską
    Jun 5 2024
    Poznaj tajemnice działania mikrobiomu oraz dowiedz się, jak codzienne wybory żywieniowe i związki jakimi są flawonoidy mogą wpływać na jego zdrowie. Flawonoidy to nie tylko barwniki i przeciwutleniacze, to potężni sojusznicy w walce o zdrowe jelita.Ten odcinek to dawka wiedzy dotyczącej mikrobiomu jelitowego, jego kluczowej roli w zdrowiu i dobrym samopoczuciu oraz sposobów, w jakie możemy dbać o jego równowagę.Posłuchaj i odkryj, jak dbanie o mikrobiom może odmienić Twoje zdrowie od środka!
    Show more Show less
    46 mins
  • Po co w drożdżach szukamy człowieka? - rozmowa z Piotrem Krężelem
    Mar 7 2024
    Drodzy słuchacze, czy ktoś z Was się zastanawiał się jak “od kuchni” poznajemy niewyjaśnione obszary w świecie molekularnym? Czy jest to spektakularne, czy raczej dyskretne?
    Gościem 8 odcinka podcastu “Nauka w Praktyce” tworzonego przez społeczność Studenckiego Koła Naukowego OrgChem jest Piotr Krężel, doktorant Institut de Génétique & Développement de Rennes działający w zespole Equipe Système Ubiquitine. Piotr jest również absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i byłym członkiem naszego SKN. Jak wygląda aplikacja na doktorat we Francji? Z jakimi tematami można się mierzyć po studiach biotechnologicznych? Dlaczego warto rozwijać się w studenckich społecznościach? Rozmowę z Piotrem prowadzi Oktawia.
    Muzykę przygotował: www.youtube.com/@dpk_beats
    Show more Show less
    54 mins
  • Pomiędzy światami? FIZYKA - AI - BIOTECH
    Nov 22 2023
    Biotechnologia na UPWR jako kierunek, którego pierwszy stopień kończy się inżynierem rozpoczyna się fizyką i biofizyką, która często nie jest dobrze rozumiana przez studentów. Czy warto ją ogarnąć i docenić możliwości jakie płyną ze zrozumienia tej dziedziny, zwłaszcza jeśli mamy na uwadze obecną interdyscyplinarność w badaniach? Gość siódmego odcinka studenckiej audycji SKN OrgChem łączy świat fizyki ze światem AI. Filip Płosiński dzieli się swoimi doświadczeniami z zagranicznych staży, w tym z pobytu w Biozentrum University of Basel w Szwajcarii, gdzie badał specyficzny transport białek przez pory jądrowe. Poruszamy też temat jego obecnych zainteresowań w dziedzinie sztucznej inteligencji i jak tło w fizyce wpływa na postrzeganie i rozwiązywanie problemów w innych obszarach.

    Muzykę przygotował:www.youtube.com/@dpk_beats
    Show more Show less
    39 mins

What listeners say about „Nauka w praktyce"

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.