• Zdrowie od kuchni. Jak oczyszczać organizm?
    Nov 7 2024
    Poradzimy Państwu jak wesprzeć organizm w procesie oczyszczania. A jest ono niezbędne by pozbyć się toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii, które sprawiają, że jesteśmy ociężali, odczuwamy zmęczenie i zwyczajnie brakuje nam energii. Tym razem nie mówimy o tzw detoksie a o codziennych działaniach, które przy regularnym stosowaniu poprawią nasze zdrowie, samopoczucie ale i tak ważną w obecnym czasie, odporność.

    Gościem Katarzyny Herbuś jest Małgorzata Stanior, dietetyk kliniczny i farmaceuta.
    Show more Show less
    16 mins
  • Zdrowie od kuchni. Dieta wegańska
    Oct 31 2024
    1 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wegan. Dlatego w podcaście nawiązujemy do tego tematu i radzimy w zakresie diety wyłączającej produkty pochodzenia zwierzęcego. Czy z takimi eliminacjami żywieniowymi wiążą się jakieś zagrożenia? Jak wprowadzać dietę wegańską? Jakie zamienniki stosować? Na koniec podajemy przepisy na sycące, smaczne i zdrowe wegańskie obiady.
    Gościem Katarzyny Herbuś jest dr nauk o zdrowiu Katarzyna Brukało, dietetyk kliniczny i specjalista zdrowia publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

    Show more Show less
    21 mins
  • Zdrowie od kuchni. IBS, SIBO, IMO
    Oct 24 2024
    W ostatnim czasie często spotykamy się, m.in. w mediach społecznościowych z takimi określeniami jak: IBS, SIBO i IMO. Wyjaśniamy zatem czym są tak nazywane schorzenia i jak nalezy je diagnozować. A problem jest niezwykle istotny, bo ma związek z zaburzeniami mikroflory jelitowej, co z kolei prowadzi do zaburzeń psychicznych.
    Czym dokładnie jest Zespołu Jelita Drażliwego i jak ta dolegliwość powiązana jest z nieprawidłowościami na osi jelita-mózg.
    Gościem Katarzyny Herbuś jest dietetyk kliniczny, Katarzyna Kuś, autorka strony Brzuchomechanika..

    Show more Show less
    32 mins
  • Zdrowie od kuchni. Jak wykorzystać grzyby?
    Oct 17 2024
    Tym razem w podcaście mówimy o grzybach, na które sezon trwa w najlepsze. Kwestia zasad bezpieczeństwa związanego z ich spożywaniem poruszana jest dość często, mało mówi się natomiast o ich właściwościach odżywczych. W tym odcinku także sporo porad związanych z wykorzystaniem grzybów w kuchni, konkretnych przepisów i propozycji ich przechowywania.
    Gościem Katarzyny Herbuś jest dr nauk o zdrowiu Małgorzata Słoma-Krześlak, dietetyk kliniczny z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
    Show more Show less
    15 mins
  • Zdrowie od kuchni. Rozgrzewające potrawy
    Oct 10 2024
    Kiedy temperatura za oknem spada, coraz częściej szukamy sposobów na to by szybko się rozgrzać. Oprócz ciepłego ubrania warto podnieść temperaturę ciała od środka, dzięki odpowiednim potrawom. Gorąca zupa, czy inne dania jednogarnkowe to świetne rozwiązanie na jesienne dni. Jak należy je przygotowywać? Gościem Katarzyny Herbuś jest tym razem Małgorzata Stanior, dietetyk kliniczny i farmaceuta..
    Show more Show less
    15 mins
  • Zdrowie od kuchni. Zdrowe desery i ciasta
    Oct 3 2024
    Jesienią dni stają się krótsze a wieczory sprzyjają zaszywaniu się pod kocem z kubkiem ulubionej ciepłej herbaty. No i niestety częściej niż latem pojawia się ochota na słodkie przekąski. Dlatego dziś doradzamy, jak przygotować desery i ciasta w tej zdrowej wersji.

    Gościem Katarzyny Herbuś jest Adrianna Barczyńska, dietetyk kliniczny.
    Show more Show less
    22 mins
  • Zdrowie od kuchni. Przetwory z dzikich jesiennych owoców
    Sep 26 2024
    Jesień to pora roku, w której mamy obfitość owoców, także tych dzikich, o których często zapominamy. A szkoda, bo wśród korzyści, oprócz niskiego kosztu przygotowania przetworów z ich wykorzystaniem, mamy przede wszystkim walor zdrowotny, bo rośliny te są bogate w cenne składniki.
    Tym razem gościem Katarzyny Herbuś jest dietetyk kliniczny, Klaudia Potyrcha.
    Show more Show less
    19 mins
  • Zdrowie od kuchni. Dieta MIND
    Sep 19 2024
    Rodzaj odżywiania, o którym tym razem mówimy, to, jak wskazują eksperci, sposób na zachowanie sprawności umysłowej na długie lata. Chodzi o tzw diecie MIND.
    Wykazano, że osoby restrykcyjnie jej przestrzegające miały o 53% niższe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, zaś u osób przestrzegających zaleceń mniej restrykcyjnie ryzyko to było niższe wciąż o 35%. Choroba Alzheimera, co warto podkreślić, nie jest już tylko problemem seniorów. Zapadają na nią także młode osoby. Co zatem dokładnie należy jeść by wspomóc nasz umysł, także w kontekście codziennych wyzwań czy na przykład przed ważnymi egzaminami?
    Gościem Katarzyny Herbuś jest dr nauk med Agnieszka Białek-Dratwa, dietetyk kliniczny i psychodietetyk z Katedry Dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
    Show more Show less
    26 mins